Jacob Mangwana Haagendal tar över ordförandeskapet i föreningen bärkraft.ax | Bärkraft.ax

Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this website, bärkraft.ax cannot guarantee the accuracy of the translation.

Jacob

Jacob Mangwana Haagendal tar över ordförandeskapet i föreningen bärkraft.ax

Jacob Mangwana Haagendal har under föreningen bärkraft.ax Åland r.f:s årsmöte den 25 maj valts till ny ordförande. Jacob Mangwana Haagendal efterträder Lotta Nummelin som sedan bildande av föreningen år 2017 framgångsrikt varit innehavare av ordförandeposten.

”Jag är mycket tacksam över att få kliva in i rollen som ordförande i föreningen Bärkrafts styrelse. Jag anser att detta är en av de viktigaste positionerna som finns och jag ser fram emot att bidra till Bärkrafts framtid.” säger Jacob Mangwana Haagendal om den nya rollen som ordförande.

Det konstituerande mötet för föreningen hölls den 21 juni och styrelsen är vald fram till föreningens nästa årsmöte år 2024.  Föreningens stadgar, verksamhetsplan för 2023 och verksamhetsberättelser för 2022 samt bokslut finns tillgängliga på bärkrafts webbsida under följande flik.

Föreningen bärkraft.ax Ålands styrelse för 2023 består av:
Jacob Mangwana Haagendal, ordförande
Tomas Urvas, viceordförande
Julia Lindfors, kassör
Henrik Lagerberg
Alexandra Walk-Liljeroos
Joel Lindholm
Agneta Wackström